ODKAZY
Německo-polský pohraniční styk pod žárově pozinkovanou střechou

Žárově pozinkovaná ocelová konstrukce z prostorových vazníků PAN-TEC natřená práškovým lakem o velikosti 3.480 m2 chrání německo-polské celní odbavení na nově otevřeném hraničním přechodu Forst (Lužice).

V rekordním čase pouhých 5 měsíců vznikla u hraničního kamene 360 a na konci spolkové silnice 112 celnice, jejíž střecha je velká téměř jako sportovní hřiště a pod níž lze nyní komfortně vyřizovat celní formality. Ovšem předtím museli všichni, kdo se na stavbě podíleli, podat mistrovský výkon: Zemský stavební úřad v Cottbusu, projekční kancelář Bernda Waltera z Forstu, firma PANHOLZ ze Sulzfeldu, které lehkou ocelovou konstrukci projektovaly, zhotovily a nakonec smontovaly na místě, Korrosionsschutzzentrum Zittau (KSZ), které provedlo jak pozinkování, tak i práškové lakování.

Četné přednosti ocelové prostorové příhradoviny PAN-TEC speciálně vyvinuté firmou PANHOLZ jsou patrné právě na tomto objektu. V důsledku dvojrozměrného odlehčení je o cca 50 % lehčí než konvenční ocelové konstrukce a 10krát lehčí než betonová konstrukce. Nízká vlastní hmotnost se mimo jiné odráží také v nižších nákladech na základy. U tohoto zastřešovacího systému přesvědčí krátká doba montáže na místě, plná opětovná využitelnost pro pozdější účely použití a úspora nákladů.

Aby byla ocel chráněná před korozí po celá desetiletí, byla pozinkovaná v Korrosionsschutzzentrum Zittau /Centrum protikorozní ochrany/, společnosti skupiny Wiegel. Na 928 m2 tam byl rovněž aplikovaný dekorativní práškový nátěr v provedení RAL 7035 (světle šedá).

Protože spektrum výkonů společnosti Korrosionsschutzzentrum Zittau sahá od žárového zinkování přes sweepování až po odborné práškové lakování konstrukčních dílů do velikosti 9,00 × 2,80 × 3,00 metrů (délka × šířka × výška), byl duplexní systém dodán kompletně z jedné ruky.

Poté, co čtyři monstrózní stavební jeřáby zvedly 60tunovou prostorovou příhradovinu včetně hotové elektroinstalace a svítidel ve 24 zvedacích bodech do výšky 5 metrů, postavily ji poté přesně na milimetr na 12 podpěr zakotvených v zemi. Pro jeřáby se musela vytvořit speciální příjezdová a nájezdová rampa, protože povolení pro těžký konvoj jeřábů, aby mohl přijet na staveniště přes most z polského území, trvalo z polské strany příliš dlouho.

Nyní zde stojí – kompletně hotová – budova na hraničním přechodu Forst. Tím se obec Forst zase o kousek přiblíží k centru Evropy a zkvalitní se v německo-polský pohraniční styk.

Plánování: Dipl.-Ing. Bernd Walter, Forst (Lausitz)
Ocelové konstrukce: PANHOLZ Stahlleichtbau, Sulzfeld
Žárové zinkování a práškové lakování: WIEGEL Zittau